Agnieszka Słoniowska

Jestem absolwentką Wydziału Rehabilitacji warszawskiej AWF, którą ukończyłam w 2000r uzyskując tytuł magistra. Praca z dziećmi od początku była moja pasją, dlatego rozwijałam swoje zainteresowania na kursach terapii funkcjonalnej PNF(2003r) oraz kinesiotapingu w pediatrii (2010r,2018r). Ukończenie kursów integracji sensorycznej (2004r) oraz NDT- Bobath Baby(2007r, 2013r) przyczyniło się do skupienia mojej pasji na niemowlętach. Chustonoszenie i masaż niemowlęcia początkowo jako pasja rodzicielska przerodził się w pasję zawodową i od 2009 roku szkolę instruktorów masażu Shantala Special Care.

Na przestrzeni lat zdobywałam doświadczenie w pracy z dziećmi z bardzo różnymi wyzwaniami a więc pracując w Domu Małego Dziecka, oprócz czysto fizjoterapeutycznych aspektów, miałam sposobność obserwować wpływ relacji na rozwój dziecka, z kolei w poradniach Promyk i Orticus przyglądałam się bardziej rozwojowi procesów widzenia i kształtowania się małej motoryki.  Dłuższy czas wspierałam rodziców w ramach wizyt domowych, co pozwoliło mi wchodzić w głębsze relacje i tym samym widzieć dziecko nie jako „jednostkę neuromotoryczną” a konkretną osobę, w konkretnym systemie rodziny. Główne trudności, z którymi zgłaszali się rodzice dzieci to: zaburzenia karmienia piersią, trudność w uspokojeniu niemowlęcia i zaburzenia snu, zaburzenia napięcia mięśniowego, trudności w rozwoju komunikacji i samodzielnego jedzenia. To był bardzo cenny czas i jestem wdzięczna za okazane zaufanie wszystkim moim pacjentom. To doświadczenie pozwoliło mi przenieść zdobyte umiejętności na grunt gabinetu i od 2016 roku spotykam się z pacjentami głównie w poradni.

Coraz bardziej przyglądam się dziecku całościowo, w kontekście powiązania aspektów ruchowych z kształtowaniem więzi, procesów regulacji (odżywiania, snu, komunikowania potrzeb), rozwoju społecznego, poznawczego i emocjonalnego.

Oprócz wspomnianych wyżej “większych” kursów, co roku uczestniczę w wielu konferencjach i weekendowych szkoleniach, ogólnie mówiąc dotyczących wczesnego wspomagania rozwoju, wczesnego wykrywania autyzmu i pracy z dzieckiem z ASD i ADHD.

Ponieważ mam ogromny przywilej tworzenia rodziny i towarzyszenia w życiu piątce naszych dzieci, to doświadczenia związane z różnymi ich wyzwaniami i wysiłek włożony w rozwój naszych relacji miały ogromny wpływ na zrozumienie innych rodziców, wytyczanie priorytetów w terapii i postrzegania dziecka jako jeden z elementów większego systemu. Stąd obecnie w mojej pracy bardzo skupiam się na wspieraniu rodzica i jest ono dla mnie równie ważne co wskazówki do pracy stricte fizjoterapeutycznej z dzieckiem.

Jesteś zainteresowana kursem online z rozwoju dziecka?

* indicates required

Proszę potwierdź jak możemy się z Tobą kontaktować z Dobry Start Dziecka:

Możesz wypisać się z listy w każdym momencie przez kliknięcie linku w stopce maila, który otrzymasz. Więcej informacji o polityce prywatności znajdziesz na naszej stronie.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.